Aralık Ayı Çalışmalarım

  

Yılbaşı yaklaşırken kızımla beraber denemeler yaptık. En çok Jumbo Boy Havuçlu Muffin kızımın hoşuna gitti. Yılbaşı kurabiyelerinin yapımında kalıpla keserken, tepsiye dizerken ve şeker hamuru ile kaplarken bana yardımcı oldu. O minicik elleriyle kurabiyelere balı sürüp şeker hamurunu yerleştirmesi gözümün önünden gitmiyor. Sanırım kek, kurabiye pişirme zevkini onada aşıladım. Zira daha ben küçükken rahmetli dedem anneannem yufka açarken yaramazlık yapmayayım diye banada bir oklava yapmıştı. O zaman bu zamandır mutfağı severim.

Bitter Çikolatalı Truflar ilk denemem kızım da eşimde kakao kaplı olanları sevmediler ama hindistan cevizi ve fındık kaplı olanları hemen bitirdiler.

 

Muffinlerin üzerlerini süslerken, badem ezmesi yerine fındık ezmesi denemek istedim. Nede olsa karadenizliyiz. Ailece fındığı çok severiz. Çikolata ile kapladığım muffinlerin üzerinde enfes bir tat oldu.

Çikolatalı ganaj ile yaptığım pasta ise kızımın Yerlimalı Haftası için yaptım. Muzlu, fındıklı kremalı, çikolata kaplı pasta çocukların çok hoşuna gitti.