Sushi Ziyafeti

 

2001 yılında Gainesville Hilton Otelde çalışırken başaşçımız aşçı arkadaş Clarissa’dan Sushi yapmasını istedi. Kendimi merakla O’nu seyreder buldum. Sushileri tabağa yerleştirirken “Tadına bakmak istermisin?” diye sorunca, önce hayır dedim. Sonra bir cesaret ton balıklı sushiyi ağzıma attım. İşte ilk defa sushiyi orda tattım. Tadı hiç de kötü gelmemişti tam tersine hoşuma gitmişti. Arkadaşımdan Sushi malzeme listesini aldım ve nasıl yapacağımı tarif etmesini istedim.

İş çıkışında yerel bir marketten bütün malzemeleri aldım. Eşimin çiğ balık yemiyeceğini bildiğimden vejeteryan sushi hazırladım. Ben afiyetle sushileri yerken eşim tadından hiç hoşlanmadı ve kahvaltı etmeyi tercih etti.

Bunları anlatmamın sebebi yurda döndüğümden beri hiç sushi yememiştim ve geçtiğimiz Pazar günü Metro Markette alışveriş yaparken rafta Nori (kurutumuş yosun) gördüm ve birden çok heyecanlandım. Sushi için gerekli hemen hemen bütün malzemeler mevcuttu. Annem ve babam bir süredir bizim misafirimizdi ve onlara süpriz yapmak istedim. Eve gider gitmez hemen sushi yapmaya koyuldum. Tadını beğenip beğenmiyeceklerini bilemediğimden saadece 2 adet noriden 2 rulo sushi yaptım. Sushinin bir rulosunu füme somon balığı ile yaptım ve diğerini de Kaliforniya usülü vejetaryan sushi yaptım. Sushileri koymak için sushi tabağım olmadığından evdeki herhangi bir tabağa koydum. Tek eksiğim wasabi ve zencefil turşusu idi. Üzerlerine bol soya sosu döktüm ve servis yaptım. Eşim vejeteryan sushiden bir tane hatırım için yedi. Annem ile babam da benim kadar olmasa da sevdiler.

Ben ise büyük bir zevkle sushileri yedim. Bu sushi öyle bir şeyki ya çok seversiniz ya da hiç sevmezsiniz. Ama mutlaka denemelisiniz…

Füme Somon ve Avakadolu Sushi -2 Füme Somon ve Avakadolu Sushi

Açık Büfe için hazırladığım sushiler füme somon, krem peynir, taze zencefil dilimleri, avakado ve kavrulmuş susam ile hazırlanmıştır ve soya sosu ile servis yapılmıştır.

Bu yazı Sushi kategorisinde yayınlanmıştır ve , , , terimleriyle etiketlenmiştir. Kategori veya etiketlerin üzerine tıklayarak aynı türdeki diğer pastalarımıza gözatabilirsiniz.

One comment

Comments are closed.