Çay Saatleriniz İçin Nefis Portakallı Haşhaşlı Kek


Geçtiğimiz günlerde beş çayı için bir kek yapmaya karar verdim. Küçük kızım öğleden sonraları sütünün yanında kek yemeği pek sever. Besleyici olması açısından keklerime genellikle kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı, küş üzümü, fındık, fıstık koyarım. Bu sefer evde hepsinin tükendiğini farkedince gözüme çarpan mavi haşhaşı kullanmaya karar verdim.Hamilelik döneminde çok tükettiğim Mavi Haşhaşlı Kek (*Poppy Seed Pound Cake) geldi aklıma. Otelde çalıştığım dönemde nerdeyse hergün bir dilim tüketirdim.

Ben her zamanki kek tarifimle bir kek hazırladım. Saadece süt yerine portakal suyu kullandım ve içerisine 1/2 çay bardağı mavi haşhaş koydum, birazda portakal kabuğu rendeledim ve içerisine ekledim. Servis yaparken küçük bir top vanilyalı dondurma ile servis yaptım. Kızıma büyük bir bardak çikolatalı süt, kendime bir bardak sıcak çay ile karşılıklı kekimizi yedik. Sizlere de denemenizi tavsiye ederim.

*Poppy Seed Pound Cake: Pound Cake orijinal olarak herbirinden birer pound (453gr) olmak üzere eşit oranda un, şeker ve tereyağından yapılan zengin katkılı bir kek çeşididir (http://www.mezunusa.com).

Bu yazı Keklerim kategorisinde yayınlanmıştır ve , , terimleriyle etiketlenmiştir. Kategori veya etiketlerin üzerine tıklayarak aynı türdeki diğer pastalarımıza gözatabilirsiniz.

2 comments

Comments are closed.