Sipariş Bölümü

Herkese Merhaba,

Sitemi takip edenler bir süredir SİPARİŞ bölümü hazırlamaya çalıştığımı farketmişlerdir. Hobi olarak uğraştığım mutfak işlerinde biraz sizlere açılmaya karar verdim. Aslında haftanın 60 saatini iş yerimde yönetici asistanlığı yaparak geçiriyorum. Geri kalan zamanımı ise hem evime hem aileme hemde çok sevdiğim mutfak işlerine ayırıyorum. Herkes gibi ben de hayatımda yapmak istediğim şeyleri yapmak için büyük çaba gösteriyorum. Bunlardan en önemlisi aileme vakit ayırabilmek; ikincisi ise hazırladığım yiyecekleri sevdiklerimle paylaşmak.

2001-2005 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde Gainesville Hilton Otel ve Konferans Merkezi’nde çok güzel bir  ortamda çalışma imkanım oldu. Orada çalıştığım zamanları çok özlediğimi söylemeliyim. Tesadüfler sonucu otelde çalışmaya başladım. Oradaki ilk görevim büfe tasarımı yapmak oldu. Sabah 6:00 da iş başı yapıyordum; bütün malzemelerimi hazır ettikten sonra sıra büfeyi yerleştirmeye geliyordu. Bir peyzaj mimarı olmanın avantajını burada iyi değerlendirdim. Peyzaj uzmanı olarak büfeyi tasarlayıp hazırlamak benim en sevdiğim ve zevk aldığım iş olurdu.Tabii, mutfakta çok değişik çeşitte yiyeceklerin olması da benim işimi epeyce kolaylaştırırdı. Sabahın çok erken saatlerinde şarkı söylerek iş yapan tek kişi bendim. Bir de elinde müzik setiyle işe gelen ve sürekli rock müzik dinleyen Pastry Chef’i vardı. Ondan çok şey öğrendim.

Hilton Otel’de çalışmanın  bana asıl keyif veren yönü neydi biliyor musunuz? Gelen müşteriler açık büfemi gördükleri zaman başka bir şey yemek istemiyorlardı. Yaptığım işin bana verdiği en büyük mutluluk insanların yüzünde gördüğüm o haz idi.

Pasta tasarımına ilgim ise şöyle başladı. Birgün, çok sevdiğim iş arkadaşlarımdan Clairessa, diğer bir iş arkadaşımızın düğünü için düğün pastası yapacağını söyledi. Ben de ona pastanın tasarımında yardım edebileciğimi söyledim. Clairessa pastanın keki, arasının kreması ve dışının kremasını hazırlamaya başladı ben de nasıl bir tasarım yapabileceğimizi düşünmeye başladım. Wilton markası ile de o zaman tanıştım. Wilton ürünleri satan bir mağazaya gidip pasta tasarımı ile ilgili kitaplar aldım ve 3 katlı bir pasta yapmaya karar verdim. Tabanda bir pasta, onun üzerinde ikinci bir pasta, ikinci pastanın üzerinde kolonlar olacaktı ve en üstte de bir pasta daha olacaktı.

Amerika’da düğün pastaları ile ilgili bir gelenek var. Orada düğün pastasının en üstte yer alan parçası bir yıl boyunca buzlukta saklanıyor ve yeni evli çift o parçayı ilk evlilik yıl dönümünü kutlarken yiyorlar.

Pastaya geri dönersek… Aldığım kitaplardan yararlanarak gerekli malzemelerin listesini hazırladım. Kitaplardan Royal Icing,çeşitli boylarda “drop flower” denen küçük çiçekleri ve farklı boylarda yapraklar yapmayı öğrendim. Çok uzatmayayım; düğüne bir hafta kala mor renkli çiçekler ve fıstık yeşili yaprakları hazırladım. Düğüne bir gün kala pastayı hazırladık. Clairessa çikolatalı kekler yaptı. Bol çikolatalı bir krema hazrıladı. Kremayı ve özel bir karişım içinde pişirdiği vişneleri keklerin aralarına doldurdu. Pastanın dışını ayrı bir krema ile kapladı. Ben de pastanın üzerini hazırladığım çiçeklerle ve yapraklarla süsledim. Üzerine Wilton’dan aldığımız gelin ve damat figürünü de yerleştirince pastamız tamalanmıştı. İlk pastacılık deneyimim (her ne kadar benim katkım aslında işin süsleme yönüyle sınırlı kalmıştıysa da) çok beğenilmişti.

İşte herşey böyle başladı… Daha sonra bir nişan pastası yaptım. Sonra kızımın doğum günü pastaları, bir düğün pastası daha derken bütün arkadaşlarıma pastalar yapar oldum.

Türkiye’ye döndükten sonra önceleri pasta yapmaya vaktim olmadı. Yeni bir hayat kurmaya çalışmakla geçti zaman. Sonra yeniden pastalar, kekler, kurabiyeler yapmaya başladım. Yaptıkça, bunları web sitemden sizlerle paylaşmaya başladım. Umarım gördüklerinizi beğeniyorsunuz. Belki gördüklerinizi tatmak da istersiniz diye düşündüm bir gün. O sebeple sipariş bölümünü açtım geçenlerde.

Haydi buyrun çikolatalı pasta yemeye…

Sevgilerimle…