Yumurta Akı

Merhabalar,

Yumurta akını pişirmeden kullanmak mikroorganizmaların bulaşmasına ve gıda zehirlenmelerine yol açmaktadır. Bu durum çocuklar, yaşlılar ve hamileler için risk yaratmaktadır.

Sevgililer Günü PastasıŞimdi gelelim bu konudan niye bahsediyorum? Pasta ve kurabiye süslemelerinde kullandığımız bazı tarifler, çiğ yumurta akı kullanılarak yapılıyor (örn:Royal Icing, Meringue Buttercream). Yurt dışında çiğ yumurta yerine pastorize edilmiş bütün yumurta, yumurta akı, yumurta sarısı veya meringue powder dedikleri yumurta akı tozu, şeker ve bazı katkı maddelerinin karışımından elde edilen toz kullanılır. Ben de pastorize yumurta akı üreten bir firma ile görüştüm. Firmadan pastorize yumurta akı ve yumurta akı tozu aldım. Pastorize yumurta akı ile hazırladığım Royal Icing ve Meringue Buttercream’ den memnun kaldım ama saadece yumurta tozu kullanarak yapmaya çalıştığım Royal Icing tahmin ettiğim gibi Meringue Powder ile hazırladıklarım gibi olmadı.

Yukarıda resmini gördüğünüz pastanın dışını sıvadığım krema Meringue Buttercream, beyaz süslemeler ise Royal Icing’e benzer ama akıcı bir kremadır. Sizler de lütfen sevdikleriniz için pasta veya kurabiye hazırlarken pastorize yumurta akı kullanmaya özen gösterin.

Herkese iyi çalışmalar 🙂

Bu yazı Genel, Pasta Tasarım kategorisinde yayınlanmıştır ve , , terimleriyle etiketlenmiştir. Kategori veya etiketlerin üzerine tıklayarak aynı türdeki diğer pastalarımıza gözatabilirsiniz.